Zakończyła się I edycja Programu Stypendialnego „Z naszego Podwórka”. Podczas uroczystej Gali, 11 kwietnia br. stypendiami nagrodzono sześcioro a wyróżniono dziesięcioro młodych ze Starachowic i powiatu, którzy posiadają wyjątkową pasję i chcą ją dalej rozwijać. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A.
46 uczniów starachowickich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych złożyło wnioski o przyznanie im stypendiów. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na Galę i otrzymali list gratulacyjny.
W imieniu Marcina Perza, prezesa Zarządu SSE „Starachowice” S.A., gratulacje i nagrody dodatkowe dla wyróżnionych przekazał Piotr Babicki. Laureatom stypendiów upominki przekazał Marek Materek, prezydent Starachowic.
– Mamy szczęście mieć w Starachowicach wybitnych młodych ludzi, którzy dzięki swoim rozwijanym pasjom i zaangażowaniu mają szansę na pozytywny podbój świata. Wśród formularzy aplikacyjnych, nie było osoby, która zgłoszona została do programu przez przypadek, lub nie zasługiwałaby na to, aby otrzymać stypendium. Wystarczy poczytać prezentacje stypendystów i wyróżnionych – powiedział podczas gali Piotr Babicki.
Paweł Grudniewski zapowiedział, że to pierwszy krok w realizacji przedsięwzięcia: – Udało nam się pozytywnie zarazić pomysłem wielu ludzi dobrej woli i mogę już dziś ogłosić, że odbędą się kolejne edycje programu „Z naszego Podwórka”. Między innymi od Państwa wielkości serca zależy ilu uczniów otrzyma kolejne stypendia i jakiej będą wartości.
Środki które umożliwiły powołanie I Edycji Programu Stypendialnego „Z Naszego Podwórka” pochodzą ze sprzedaży książki autorstwa Pawła Grudniewskiego pt. „Zakłady i miasto Starachowice na przestrzeni lat. Budujemy Samochody Historia widziana z okien Redakcji Gazety”. Projekt wsparły ponadto lokalne przedsiębiorstwa i instytucje. Paweł Grudniewski współtworzy projekt wraz z komisją stypendialną, w której skład weszli Andrzej Lisowski, Jarosław Babicki, Piotr Babicki oraz Rafał Trela.
Autor książki i programu zachęca do pomocy starachowiczan jako darczyńców indywidualnych, którzy poprzez zakup książki- cegiełki, mogą pośrednio uczestniczyć we wsparciu młodych, zdolnych starachowiczan. Książkę można kupić w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki przy ul. Wielkopiecowej oraz w księgarni GRAF w Rynku. Zainteresowani wsparciem kolejnej edycji programu mogą kontaktować się z organizatorami również poprzez adres e-mail: pawel@budujemysamochody.pl oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.facebook.com/budujemysamochody.
Laureatami I Edycji Programu Stypendialnego „Z Naszego Podwórka” zostały następujące osoby:
Stypendyści w kategorii gimnazjów:
Klaudia Kopacz, Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów – mieszka w Starachowicach i ma 16 lat. Pasjonuje się biologią, zgłębia anatomię i fizjologię człowieka, interesują ją nowe metody diagnozowania i leczenia chorób człowieka. Bierze udział w konkursach biologicznych, prozdrowotnych i ekologicznych. Jako aktywny członek szkolnego koła Polskiego Czerwonego Krzyża uczestniczy w licznych akcjach i projektach m.in. “Trzymaj formę”, “W jaki sposób promować zdrowy styl życia”, “Czy należy bać się AIDS?”. W przyszłości chce skończyć medycynę i wrócić do Starachowic, aby tu, w swoim rodzinnym mieście, nieść pomoc potrzebującym.
Justyna Serwicka, Gimnazjum Społeczne STO – mieszka w Starachowicach i ma 16 lat. “Perkusja, ucz się samodzielnie!” – to lektura która zafascynowała naszą kolejną stypendystkę. Wśród swoich pasji, jako kluczową wymienia właśnie grę na perkusji. Chce rozwijać i pogłębiać swoje umiejętności w tej dziedzinie. Ponadto, jest poetką, z dorobkiem dwóch wydanych tomików wierszy. Pasję literacką realizuje również jako redaktorka gazetki szkolnej oraz graficzka komputerowa.
Julia Wójtowicz, Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza – mieszka w Starachowicach i ma 16 lat. Ciężko trenuje, 10 razy w tygodniu. Pływa dwa razy dziennie w klubie Barakuda, reprezentuje miasto na wielu zawodach pływackich, była m.in. powołana do kadry województwa świętokrzyskiego. Przeczytana autobiografia Michael’a Phelps’a – multimedalisty olimpijskiego w pływaniu, daje jej siłę i wytrwałość w tym co robi. Jak pisze: “autor jest dla mnie autorytetem, udowodnił że dzięki determinacji i ciężkiej pracy można zdziałać cuda”. W 2015 roku przeszła poważną kontuzję, jednak jej upór i sportowa postawa pozwoliła wrócić do formy sprzed urazu. Chce nadal się rozwijać się sportowo, nie zaniedbując zasadniczej nauki.
Stypendyści w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
Aneta Nowak, II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica – mieszka w Stykowie i ma 19 lat. Fascynuje ją sztuka i wszystko co z nią związane, ponieważ, jak pisze laureatka: „za pomocą sztuki wyrażaliśmy, wyrażamy i wyrażać będziemy wszystkie nasze uczucia i emocje”. Uczestniczy w zajęciach Państwowego Ogniska Plastycznego, gdzie uczy się malarstwa, rysunku oraz przygotowuje się do egzaminu maturalnego z historii sztuki. Chce studiować malarstwo i grafikę, a marzy o tym aby w przyszłości zostać ilustratorką książek. W zeszłym roku już dwie jej prace zostały opublikowane w albumie Alicji Zanijat, pt. „Starachowice miasto na wzgórzach”. W przyszłości chciałaby również pomagać dzieciom w rozwijaniu swoich talentów.
Arkadiusz Popławski, Zespół Szkół Zawodowych nr 3 – mieszka w Starachowicach i ma 17 lat. Pasjonuje się motoryzacją i konstrukcją pojazdów, ale również historią regionalną z czasów II wojny światowej i działalnością partyzancką w okolicach Starachowic. Chce połączyć naukę z pracą, dlatego wybrał klasę patronacką firmy MAN. Dzięki dualnemu kształceniu będzie miał dobre przygotowanie i perspektywy zatrudnienia w międzynarodowym koncernie, nie opuszczając rodzinnych Starachowic. Mimo nauki zasadniczej, chce dokształcać się w kursach zawodowych.
Dominik Tamiołło, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki – mieszka w Starachowicach i ma 17 lat. Fascynują go przedmioty ścisłe, to wybitny pasjonat informatyki; programowania oraz elektroniki. W Wojewódzkim Konkursie Informatycznym znalazł się w pierwszej trójce. Laureat pogłębia swoją wiedzę głównie samodzielnie, studiując branżowe podręczniki internetowe. Samodzielnie programuje i tworzy gry, a niektóre z nich można pobrać w formie aplikacji w sklepach Google Play oraz Appstore. Chce studiować kierunek informatyka, a następnie zajmować się bezpieczeństwem aplikacji komputerowych. Wcześniej jednak chciałby skonstruować projekt małego samochodu zabawkowego z wbudowaną kamerą sterowanego zdalnie przez aplikację mobilną ze smartfona, tak aby na żywo móc oglądać jego trasę w telefonie.
Wyróżnieni gimnazjaliści:
Dominika Chmielewska, Gimnazjum nr 1 im. gen. Antoniego Hedy “Szarego” – mieszka w Tychowie Starym, ma 15 lat, a jej pasją jest muzyka. Profesjonalnie uczy się śpiewu oraz gry na wiolonczeli w Świętokrzyskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu II stopnia, w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie dojeżdża prawie codziennie ponad 30 kilometrów. Ponadto gra również na gitarze.
Julia Opozda, Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza – mieszka w Wielkiej Wsi i ma 15 lat. Jej pasją jest kajakarstwo górskie, którym zainteresowała się już w wieku 10 lat i w pasji tej trwa do dzisiaj. Lektura, która ją zainspirowała do uprawiania tego sportu to “80 lat w kajaku”. Trenuje dopiero pięć lat, ale poświęca się ogromnie, gdyż trening wymaga od niej częstych wyjazdów nad rzeki, zalewy i jeziora – a nie jest to lekki sport. Ciągle doskonali swoje umiejętności pracując od początku pod okiem jednego trenera specjalisty.
Julia Sobiesiek, Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów – mieszka w Starachowicach i ma 15 lat. Pasjonuje ją literatura, przedmioty humanistyczne – psychologia i dziennikarstwo. Bierze udział w konkursach krasomówczych i literackich, a lektury które sobie wybiera nie są standardowe. Prowadzi internetowy blog, pisze interesujące opowiadania oraz pracuje nad własną książką. Postrzegana jest jak osoba skromna, wrażliwa, ambitna i pracowita.
Jan Wawszczak, Gimnazjum Społeczne STO – mieszka w Starachowicach i ma 16 lat. Pasjonują go przedmioty ścisłe oraz budowanie zdalnie sterowanych modeli. Chce w przyszłości iść na studia astrofizyczne lub studia programowania pojazdów bezzałogowych, a jeżeli podejmie prace to chciałby żeby była ona w przemyśle kosmicznym. Dzisiaj lutuje, kalibruje czujniki, wymienia części, testuje i modyfikuje modele. W drugiej klasie gimnazjum zbudował model samolotu – hydroplanu, któremu udało się odlecieć. Marzy o posiadaniu teleskopu.
Wyróżnieni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:
Katarzyna Gęborek, II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica – mieszka w Starachowicach i ma 19 lat. „Z łatwością porusza się w stylistyce popu, soulu i jazzu – i to bez wątpienia najlepszy głos Starachowic” – tak rekomenduje naszą wyróżnioną jej opiekun artystyczny. Śpiewa od 5 lat i swoim głosem wyśpiewuje kolejne wyróżnienia i nagrody na terenie kraju i zagranicą. W przyszłości swój głos chciałaby szlifować na wydziale wokalno-aktorskim o specjalności musical na Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Laura Jammoul, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki – mieszka w Starachowicach, ma 17 lat. Jej pasją są przedmioty ścisłe, a szczególnie matematyka. Uczestniczy regularnie w warsztatach matematycznych w Kielcach, aby pogłębiać wiedzę i przygotowywać się do konkursów przedmiotowych, jej najbliższym celem jest dobry wynik w Olimpiadzie Matematycznej. Dotychczas uczestniczyła i była laureatką wielu konkursów przedmiotowych. Ponadto pasjonuje się sztuką. Tańczy i śpiewa, a na scenie czuje się jak ryba w wodzie.
Ernest Kisiel, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – mieszka w Starachowicach i ma 18 lat. Jest to prawdziwy fighter. Jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski, Europy i Świata juniorów w kick-boxingu, w dorobku najwięcej medali ma w kolorze złota. W przyszłości chce zostać zawodowym kick-boxerem. Lektura, która dała mu dużo do myślenia to autobiografia Mika Tysona, przez co karierę sportową tego boksera traktuje jako swego rodzaju przestrogę, aby nie popełniać takich życiowych błędów. Nauczyciele jego szkoły rekomendują go jako kulturalnego, koleżeńskiego i lubianego ucznia, który świeci przykładem dla społeczności szkolnej.
Tomasz Niedziałek, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki – mieszka w Wąchocku i ma 17 lat. To społecznik z krwi i kości. Jako uczeń pierwszej klasy liceum, został przewodniczącym samorządu uczniowskiego całej szkoły. Uczestniczy w licznych projektach młodzieżowych. W 2014 r. był jednym z reprezentantów województwa świętokrzyskiego w Sejmie Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Działa aktywnie w Młodzieżowej Radzie Miasta Wąchock. Ponadto gra na akordeonie i interesuje się fotografią, z którą możliwe że chciałby związać swoje życie zawodowe.
Karol Parfian, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Majora Dobrzańskiego „Hubala” – mieszka w Starachowicach i ma 20 lat. Jego hobby i prawdziwa pasja to koszykówka. Jest zawodnikiem trzecioligowego zespołu AZS Politechnika Świętokrzyska w Kielcach. Inspiracją dla niego była biografia koszykarza Lebrona Jamesa, dzięki której uwierzył że mimo trudności sukces można osiągnąć, a marzenia się spełniają. Wyróżniony sam opiekuje się również swoim młodszym bratem, potrafi z powodzeniem godzić role ucznia, sportowca i opiekuna.
Adrianna Ranos, III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – mieszka w Starachowicach i ma 17 lat. Naszą kolejną wyróżnioną fascynuje dziennikarstwo i fotografia. Z tymi zawodami chciałaby związać swoją przyszłość. Najcenniejszą dla niej książką, która ja motywuje i wciąż poszerza wiedzę jest „Biblia dziennikarstwa”. Od lat uczestniczy w warsztatach dziennikarskich w Młodzieżowym Domu Kultury. Chętnie angażuje się w akcje społeczne i kulturalne. Miała już zorganizowane dwie szkolne wystawy jej prac fotograficznych.
Zdjęcia: Małgorzata Zatorska