Prawie pół miliona osób uczestniczyło w siódmej edycji European Rover Challenge, która w tym roku, poza odwiedzającymi z całej Polski, zgromadziła również tłumy widzów online z najdalszych zakątków świata, a to dzięki transmisjom i licznym relacjom na żywo w mediach społecznościowych. Nie zabrakło kibiców zakwalifikowanych drużyn, między innymi ze Szwajcarii, Turcji, czy Niemiec a także wolontariuszy. Na miejscu oraz zdalnie można było brać udział w licznych pokazach, warsztatach i prelekcjach dotyczących lotów na Marsa, komercjalizacji Księżyca oraz wpływu kosmicznych technologii na życie na Ziemi. Fantastyczną atrakcją dla wszystkich był zrekonstruowany na torze w Kielcach największy na świecie, aktywny wulkan marsjański. A wszystko to na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej.

W samym w konkursie łazików marsjańskich brało udział 38 drużyn z całego świata.
Siódma edycja tych zawodów po raz pierwszy odbyła się w dwóch formułach. Drużyny rywalizowały stacjonarnie (ON-SITE) i zdalnie (REMOTE). Tegoroczne konkurencje odbywały się na torze, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia. Przygotowane przez jurorów zadania odzwierciedlały pracę inżynierów największych agencji kosmicznych podczas eksploracji Marsa.

Pierwsze miejsca w zawodach zajęły: kielecki zespół Impuls Team (ON-SITE) oraz pochodzący z Indii DJS Antariksh (REMOTE). Drudzy w rankingu znaleźli się turecki ITU Rover Team i niemiecki ERIG. Tegoroczne podium zamykają zespoły EPFL Xplore ze Szwajcarii i RoboClyde z Wielkiej Brytanii (Szkocja). W tym roku, poza trzema nagrodami głównymi przyznane zostały także dodatkowe wyróżnienia za osiągnięcia w poszczególnych kategoriach. Nagrody główne dla zwycięzców ufundowały firmy Astronika oraz GMV Innovating Solutions. Dodatkowe nagrody specjalne, zostały wręczone w imieniu firmy Thales Alenia Space Italy.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych drużyn ERC2021 prezentuje się następująco:

KATEGORIA ZWYCIĘZCA PAŃSTWO
I miejsce ERC ON-SITE Impuls Team Polska
II miejsce ERC ON-SITE ITU Rover Team Turcja
III miejsce ERC ON-SITE EPFL Xplore Szwajcaria
I miejsce ERC REMOTE DJS Antariksh Indie
II miejsce ERC REMOTE ERIG Niemcy
III miejsce ERC REMOTE RoboClyde Szkocja
Wyróżnienie  Navigation ON-SITE AGH Space Systems Polska
Wyróżnienie Navigation REMOTE DJS Antariksh Indie
Wyróżnienie Maintenance ON-SITE ITU Rover Team Turcja
Wyróżnienie Maintenance REMOTE ERIG Niemcy
Wyróżnienie Science ON-SITE EPFL Xplore Szwajcaria
Wyróżnienie Science REMOTE DJS Antariksh Indie
Wyróżnienie Probing EPFL Xplore Szwajcaria
Wyróżnienie Presentation ON-SITE AGH Space Systems Polska
Wyróżnienie Presentation REMOTE Mars Rover Manipal Indie

 

Widzowie online, jak i osoby odwiedzające kampus Politechniki Świętokrzyskiej, brali udział w licznych, pasjonujących debatach tematycznych odbywających się w ramach Strefy Inspiracji. Wśród nich znalazł się między innymi wideoczat z wiceszefem NASA i byłym astronautą – Robertem Cabaną, który jak sam przyznał, szczerze żałuje, że nie mógł osobiście pojawić się w Kielcach. Dodatkową atrakcją był także turniej e-sportowy Rover Mechanic Challenge organizowany po raz drugi we współpracy z firmą Pyramid Games. W ramach współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym zrealizowano również w technologii 8K połączenie na żywo wydarzenia ERC z Festiwalem Ars Electronica w Linzu, w Austrii.

Odwiedzający tegoroczne ERC doceniali świetnie przygotowane przez wystawców warsztaty edukacyjne, pokazy robotów do zadań specjalnych, eksperymenty naukowe oraz możliwość pełnej interakcji z technologiami kosmicznymi i robotycznymi, prezentowanymi na miejscu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także, przygotowana we współpracy z Konsulatem Stanów Zjednoczonych w Krakowie, specjalna wystawa fotograficzna NASA pod hasłem „From the Moon to Mars”. Z kolei w ramach współpracy ze stacją badawczą Lunares, zrealizowano także na żywo trzydniowe połączenie z trwającą w habitacie międzynarodową misją dla analogowych astronautów. Organizatorzy zadbali także o możliwość spotkań firm i instytucji, zainteresowanych działaniami proinnowacyjnymi, które towarzyszyły wydarzeniu przez wszystkie trzy dni.


Współorganizatorami ERC 2021 byli: Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A, Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły Europejska Agencja Kosmiczna, Minister Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, EURISY, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, PIONIER. 

Partnerem Strategicznym zostało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zaś Miasto Kielce pełniło rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.

Partnerzy wydarzenia: EUSPA, Mars Society Polska, Polskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Politechnika Poznańska, MathWorks, Polska Agencja Kosmiczna, Astronika, LEOrover, Freedom Robotics, GMV.

Partnerzy wspierający: Konsulat USA w Krakowie, SENER, Explore Mars, Austriackie Forum Kosmiczne, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, Space Ship, Kielman, Pokojowy Patrol, Pyramid Games.

Partnerzy medialni: Spacewatch Global, Technology.org, RMF FM, MyCompany Polska, Space 24, Kosmonauta.net, Spider’s Web, Astrofaza, Kosmiczne Rozmowy.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.