W zawodach udział wezmą zespoły uniwersyteckie z całego świata, gdzie wykorzystując własnoręcznie skonstruowane roboty marsjańskie, rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchniach Marsa i Księżyca.

Nowa, hybrydowa formuła ERC umożliwia start w zawodach wszystkim chętnym zespołom, niezależnie od tego, w którym miejscu kuli ziemskiej znajdują się podczas rozgrywki. Zdalne sterowanie robotami nie tylko wyrównuje szanse wszystkich uczestników, ale także jeszcze bardziej przybliża przebieg konkurencji do realnych warunków pracy zespołów NASA czy ESA. Poprzez specjalnie zaprojektowaną wirtualną platformę, odwzorowująca w najdrobniejszych detalach największy na świecie sztuczny tor marsjański, drużyny będą miały za zadanie stworzyć odpowiednie algorytmy i zaprogramować robota do startu w rywalizacji w konkurencjach terenowych. Podczas ERC2021 drużyny zmierzą się ze sobą zarówno w formule ON-SITE (stacjonarnej), jak i REMOTE (zdalnej).

Zawody łazików i strefa wystawców będą dostępne dla odwiedzających codziennie (10–12 września 2021, od piątku do niedzieli) w godzinach 10.00–17.00 na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Całe wydarzenie śledzić będzie można również na transmisji w zakładce „#ERC2021 NA ŻYWO” na stronie internetowej pod adresem https://roverchallenge.eu/.

Serdecznie zapraszamy!