W imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego zapraszamy przedstawicieli jednostek zainteresowanych udziałem w XVIII edycji Konkursu Świętokrzyska Nagroda Jakości lub samą koncepcją regionalnej nagrody jakości, na pierwsze spotkanie informacyjno-szkoleniowe.
Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Al. IX Wieków Kielc 3 (budynek C2, I piętro, sala nr 102), w godz. 10.00 – 14.00. Szkolenie jest bezpłatne i nie obliguje do wzięcia udziału w konkursie.
Podczas spotkania zostaną szczegółowo omówione wymogi i zasady uczestnictwa w konkursie, przebieg jego poszczególnych etapów, zostaną zaprezentowane obowiązujące dokumenty konkursowe oraz przedstawione wskazówki dotyczące ich wypełniania. Uczestnicy spotkania zostaną zapoznani z modelem samooceny organizacji wykorzystywanym w konkursie oraz wybranymi zagadnieniami z zakresu zarządzania przez jakość.
Celem Świętokrzyskiej Nagrody Jakości jest propagowanie idei zarządzania przez jakość – TQM poprzez wyróżnianie najlepszych przedsiębiorstw i organizacji z terenu Województwa Świętokrzyskiego, stale doskonalących się, konsekwentnie wdrażających nowoczesne koncepcje zarządzania, ukierunkowane na zaspokojenie rosnących potrzeb i wymagań klientów oraz partnerów. W konkursie mogą uczestniczyć przedsiębiorstwa, organizacje publiczne, niepubliczne i edukacyjne działające w regionie świętokrzyskim od minimum 4 lat, odnoszące sukcesy dzięki skutecznie i efektywnie realizowanej polityce jakości.
Ze względów organizacyjnych, uczestnictwo w spotkaniu należy potwierdzić najpóźniej do dnia 18 kwietnia br. na numer telefonu 41 365 81 82 lub drogą elektroniczną: snj@sejmik.kielce.pl.
Regulamin Świętokrzyskiej Nagrody Jakości, harmonogram przebiegu tegorocznej edycji, kategorie nagród oraz inne niezbędne informacje dotyczące konkursu są dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w zakładce: Świętokrzyska Nagroda Jakości.
W konkursie Świętokrzyskiej Nagrody Jakości mogą uczestniczyć przedsiębiorstwa i organizacje:
- Działające na terenie Województwa minimum 4 lata i płacące w nim podatki.
- Zgłoszą w terminie wyznaczonym przez Kapitułę, na piśmie, deklarację przystąpienia do konkursu.
Aktualnie Nagroda przyznawana jest w 9 kategoriach:
- Nagroda dla Mikroprzedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych (do 9 osób zatrudnionych).
- Nagroda dla Małych Przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych (od 10 do 49 osób zatrudnionych).
- Nagroda dla Średnich Przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych (od 50 do 249 osób zatrudnionych).
- Nagroda dla Dużych Przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych (od 250 do 500 osób zatrudnionych).
- Nagroda dla Bardzo Dużych Przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych (powyżej 500 do 1500 osób zatrudnionych).
- Nagroda dla Wielkich Przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych (powyżej 1500 osób zatrudnionych).
- Nagroda dla Organizacji Publicznych (niezależnie od liczby zatrudnionych osób).
- Nagroda dla Organizacji Niepublicznych (niezależnie od liczby zatrudnionych osób).
- Nagroda dla Organizacji Edukacyjnych (niezależnie od liczby zatrudnionych osób).
Świętokrzyska Nagroda Jakości jest jedynym, organizowanym w regionie konkursem, którego ideą nie jest nagradzanie uczestników, lecz przede wszystkim obiektywna i rzetelna ocena wdrożonych rozwiązań organizacyjno-systemowych. Wykorzystywany w ŚNJ model oceny organizacji, polegający na identyfikacji mocnych i słabych stron pozwala określić dalsze kierunki jej rozwoju oraz podjąć działania doskonalące, poprawiające jej wyniki biznesowe.
Dodatkowo, udział w Konkursie stanowi okazję do bezstronnej zewnętrznej oceny pozycji organizacji na tle konkurencji, a także pozwala poszerzyć wiedzę nt. nowoczesnych metod i systemów zarządzania przedsiębiorstwem poprzez uczestnictwo w organizowanych spotkaniach poświęconych zagadnieniom z zakresu szeroko rozumianej jakości.
Oceny wniosków składanych do Konkursu ŚNJ oraz wizyty w przedsiębiorstwach, które zakwalifikują się do kolejnych etapów dokonuje Zespół Ekspertów o najwyższych kwalifikacjach zawodowych, uprawnieniach i doświadczeniu we wdrażaniu systemów Zarządzania przez Jakość.
Korzyści dla firmy płynące z udziału w Konkursie Świętokrzyska Nagroda Jakości
- Otrzymanie (brązowego, srebrnego, złotego lub platynowego) Certyfikatu i/lub Berła Świętokrzyskiej Nagrody Jakości.
- Uzyskanie możliwości wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie jakości – Polska Nagroda Jakości, a następnie na poziomie europejskim – w Europejskiej Nagrodzie Jakości.
- Prawo posługiwania się logiem Świętokrzyskiej Nagrody Jakości w celach promocyjnych i w ramach prowadzonej korespondencji.
- Promocja organizacji i jej dokonań w mediach (prasa, radio, telewizja, Internet).
- Dokonanie samooceny organizacji pod kątem skuteczności wdrożenia lub potrzeby zastosowania konkretnego systemu zarządzania jakością oraz nowoczesnych metod zarządzania w organizacji.
- Wzmocnienie wizerunku firmy, nobilitacja i prestiż.
- Większe zaufanie ze strony klientów.
- Możliwość bezpłatnego uczestniczenia w szkoleniach z zakresu nowoczesnych metod zarządzania przez jakość oraz systemów zarządzania jakością organizowanych lub współorganizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Etapy konkursu:
I etap:
- spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla przedstawicieli jednostek zainteresowanych udziałem w konkursie poświęcone zasadom uczestnictwa w regionalnym konkursie jakości.
- złożenie przez jednostkę deklaracji uczestnictwa w konkursie,
- wypełnienie przez jednostkę otrzymanego z Sekretariatu Konkursu wniosku.
II etap:
- wizyta Zespołu Ekspertów w organizacji (po uprzedniej weryfikacji wniosków konkursowych), której celem będzie zweryfikowanie wybranych informacji podanych w wypełnionych wnioskach konkursowych ze stanem faktycznym oraz uzyskanie dodatkowych danych, związanych z tematyką konkursu.
- przygotowanie przez Zespół Ekspertów raportu z wizyty, zawierającego rekomendacje konkretnych jednostek do przyznania tytułu (-ów) Laureata lub Wyróżnionego w danej edycji konkursu.
- w oparciu o nominacje Zespołu Ekspertów Świętokrzyskiej Nagrody Jakości, Kapituła dokonuje ostatecznego wyboru Laureatów i Wyróżnionych.
- Świętokrzyska Gala Jakości – uroczyste zwieńczenie konkursu Świętokrzyska Nagroda Jakości.
Opłaty konkursowe: 800,00 złotych dla wszystkich jednostek, w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób średniorocznie – 200,00 zł.
Sekretariat Konkursu:
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Polityki Regionalnej / Centrum Obsługi Inwestora i Przedsiębiorczości
ul. Sienkiewicza 63, 25-002 Kielce (IV piętro, pokój nr 410)
tel. 41 365 81 82, fax: 41 365 81 91; e-mail: snj@sejmik.kielce.pl