foto4Tego jeszcze nie było. Międzynarodowe Zawody Łazików Marsjańskich European Rover Challenge 2018 w Starachowicach. A wszystko dzięki współpracy Europejskiej Fundacji Kosmicznej, Mars Society Polska, Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”, Starostwa Powiatowego w Starachowicach oraz Muzeum Przyrody i Techniki.Słynne zawody łazików marsjańskich, które gromadzą najlepsze drużyny konstruktorskie z całego świata oraz dziesiątki tysięcy widzów, odbędą się już we wrześniu w Starachowicach. To wynik rozmów oraz współpracy pomiędzy Europejską Fundacją Kosmiczną, Specjalną Strefą Ekonomiczną Starachowice, Powiatem Starachowickim, Ekomuzeum a także Mars Society Polska. Od 14 do 16 września br. gościć będziemy studentów z całego świata (formuła ERC Student), ale i po raz pierwszy profesjonalne zespoły (formuła ERC PRO), które rywalizować będą w konkurencjach przygotowanych w oparciu o wytyczne z dokumentów projektowych agencji kosmicznych, takich jak NASA czy ESA, zyskując też szansę na wzięcie udziału w analogowej misji marsjańskiej na Półwyspie Arabskim.

– Z wielkim zadowoleniem przyjęliśmy zaproszenie Europejskiej Fundacji Kosmicznej do współpracy w organizacji zawodów – powiedziała starosta Danuta Krępa, podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w piątek, 2 lutego w Ekomuzeum – Powiat Starachowicki otwiera się na nowe technologie. Mamy wielu młodych ludzi, którzy interesują się automatyką i robotyką. Podczas zawodów będą mieli okazję poznać nowe technologie, porozmawiać z konstruktorami i uczestniczyć w warsztatach. Nie będzie to jednak impreza dla wąskiej grupy odbiorców. Będzie to duża atrakcja dla wszystkich mieszkańców, a dla naszego Powiatu, okazja do promowania. Zależy nam na tym, by przedsiębiorcy postrzegali nasz powiat, jako ten który otwiera się na innowacje i nowoczesne technologie – dodała starosta.

Dla posła Krzysztofa Lipca to wielka radość, że Starachowice znowu nadadzą ton polskiej gospodarce.
– Jestem przekonany, że to wydarzenie będzie nowym otwarciem dla Świętokrzyskiego, że Starachowice wpiszą się pięknie w polski plan rozwoju przemysłu kosmicznego. Dziś otwieramy nową kartę Ziemi Świętokrzyskiej. Tu jest potencjał – przekonywał poseł, a zaświadczać miał o tym łazik z Politechniki Świętokrzyskiej, który „otworzył” konferencję i towarzyszył wszystkim do samego jej końca.
Prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” Marcin Perz, który od samego początku był mocno zaangażowany w imprezę (wcześniej jako dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim, gdzie odbyły się dwie pierwsze edycje), zapewnił że zrobi wszystko aby zawody odbywały się cyklicznie w Starachowicach.

– W ten sposób chcemy budować markę, otwierać możliwości dla firm działających w strefie i pokazywać światu, że Świętokrzyskie to dobre miejsce żeby się kształcić, prowadzić biznes, że nie mamy żadnych kompleksów by walczyć o najlepsze kontakty i tworzyć dobrą atmosferę do rozwoju biznesu. To są nasze zawody! – stwierdził Marcin Perz, dodając na koniec że teraz ze Świętokrzyskiego będzie bliżej do kosmosu.

O wydarzeniu napisały ogólnopolskie media. Informacja Pulsu Biznesu znajduje się pod LINKIEM .

Fot: Powiat Starachowicki